wtorek, 5 września 2017

„Morderstwo w Orient Ekspressie”, Agata Christie


To jedna z najsłynniejszych książek Agaty Christie. Doczekała się nawet ekranizacji. Głównym bohaterem jest znany belgijski detektyw, Herkules Poirot, postać dość oryginalna, systematyczna i logiczna, cechująca się umiłowaniem symetrii, elegancji, staranności, co prawda nieco próżna, ale, co najważniejsze: znająca swój fach.
Po rozwiązaniu zagadki kryminalnej w Azji Poirot planuje spędzić parę dni na zwiedzaniu Stambułu. Jego plany zmienia depesza wzywająca go z powrotem do Anglii. Wobec tego detektyw, chcąc wrócić jak najszybciej, zajmuje wagon w luksusowym Orient Ekspressie, niezwykle jak na tę porę roku wypełnionym. W nocy pociąg grzęźnie w zaspie śnieżnej. Nad ranem personel znajduje w zamkniętym od środka przedziale zasztyletowanego mężczyznę. Obecny w Orient Ekspressie lekarz stwierdza, że z pewnością nie doszło do samobójstwa. Pasażerowi na oślep zadano nożem dwanaście ran. Fakty jednak przedziwnie się nie zgadzają. Niektóre ciosy z pewnością zadała osoba praworęczna, inne zaś – leworęczna. Część cięć była zupełnie nieszkodliwa, inne okazały się dość głębokie, aby zabić człowieka. Co najdziwniejsze lekarz wskazał dwie rany, które z pewnością zadane były po śmierci pasażera. Nie był to koniec zdziwień. Morderca zostawił w przedziale kilka drobnych przedmiotów, całkowicie różniących się od siebie: damską chusteczkę z inicjałem właścicielki, wycior od fajki, osmalony strzęp listu wskazującego na to, że denat zamieszany był w porwanie małej dziewczynki z Ameryki i płaską zapałkę, zupełnie inną niż używane przez zmarłego. W kieszeni pasażera znaleziono ponadto zegarek z wygiętą kopertą, którego wskazówki zatrzymały się na pierwszej piętnaście. Otwarte okno miało sugerować, że morderca uciekł tą drogą, ale na śniegu nie zostawił żadnych śladów. Wniosek nasuwał się jeden: człowieka zabił któryś z pasażerów. Wszyscy mają jednak alibi. W noc morderstwa w pociągu widziano mężczyznę w mundurze obsługi i kobietę w czerwonym kimonie w smoki. Kto w rzeczywistości zamordował pasażera Orient Ekspressu? Które ze sprzecznych śladów i poszlak są prawdziwe? I jak w gąszczu kłamstw znaleźć ziarenko prawdy?

Herkules Poirot niestrudzenie przesłuchuje świadków i łączy ze sobą drobne fakty tej przedziwnej historii. Zakończenie jest całkowicie zdumiewające. Książka godna uwagi, gdyż obok akcji znajdują się dokładne odpisy zeznań pasażerów i notatki Poirota, dzięki którym można samodzielnie porównać wszystkie szczegóły i wysnuć własną teorię na temat morderstwa. Polecam każdemu, kto choć trochę lubi rozwiązywać zagadki razem z bohaterami kryminałów.

Poznaj też inne książki Agaty Christie!
____
Zdjęcie ze zbiorów własnych
A. Christie, "Morderstwo w Orient Expressie", przeł. Marta Kisiel-Małecka, Wydawnictwo Dolnośląskie 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Z biblioteki Molinki , Blogger