niedziela, 13 grudnia 2020

Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka... Pomysły na świąteczne prezenty dla młodzieży

 



Grudzień trwa już w najlepsze, a do świąt pozostało już zaledwie nieco ponad tydzień. To ostatnia chwila na przygotowanie prezentów: bez względu na to, czy musicie tylko je zapakować, czy dopiero wybieracie się na bożonarodzeniowe zakupy. Niezależnie od tego, na jaką strategię się zdecydowaliście, pamiętajcie, że cały czas możecie dorzucić do wybranych podarunków jakiś drobiazg… na przykład ciekawą książkę. Oto druga część recenzji, tym razem z czytelniczymi propozycjami dla młodzieży.

„Inna?”, Irena Jurgielewiczowa


Na co dzień Danka mieszka w domu dziecka, ale święta jak co roku planuje spędzić u ukochanej „babci” Domańskiej. Niespodziewanie jednak staruszka rozchorowuje się. Nie chcąc sprawić dziewczynie zawodu, załatwia jej zaproszenie na Wigilię do jednej ze swoich znajomych. Danka cieszy się na ten wyjazd, ale i bardzo się niepokoi. Jej przeczucia okazują się słuszne. Już na wstępie daje o sobie znać wybuchowy temperament dziewczyny, a dwójka chłopców spędzających Gwiazdkę w tym samym domu wydaje się całkowicie do niej uprzedzona. Bohaterowie są przekonani, że nie zdołają znaleźć ze sobą wspólnego języka. Jednak wigilijny nastrój naprawdę zbliża ludzi… a kto wie – może oprócz przyjaźni będzie na nich czekać również coś więcej?

Tak jak w przypadku „Tego obcego”, Irena Jurgielewiczowa udowadnia, że nawet najgorzej ułożone życie da się wyprostować. Wystarczy tylko znaleźć dobrych ludzi, którzy zamiast oceniać – pomogą. Oprócz Danki na kartach książki spotkamy też starych znajomych z pierwszej części powieści: Ulę, Pestkę, Zenka, Julka i Mariana.


"Ballada ptaków i węży", Suzanne Collins

Trwają przygotowania do Dziesiątych Głodowych Igrzysk. Aby podnieść oglądalność tego niezbyt popularnego programu, władze postanawiają lekko zmodyfikować jego zasady. Od tej pory każdy z trybutów ma otrzymać swojego mentora – rówieśnika ze stolicy, którego zadaniem będzie doprowadzenie podopiecznego do zwycięstwa. Dla młodego Coriolanusa Snowa projekt jest jedyną szansą ocalenia rodziny przed nędzą. Tymczasem jednak wszystko układa się niepomyślnie: bohater musi promować kruchą dziewczynę z Dwunastego Dystryktu. Ku jego zaskoczeniu rozśpiewana Lucy Gray błyskawicznie podbija serca publiczności… a nawet jego samego. Czy Corio zdoła ocalić ukochaną przed śmiercią na arenie?

W swojej najnowszej powieści Suzanne Collins zabiera czytelników w niezwykłą podróż do czasów, gdy Kapitol był jedną wielką ruiną, trybutów zamiast w eleganckim hotelu przetrzymywano w małpiarni w zoo, zaś cały system działania igrzysk śmierci był jeszcze w powijakach. A wszystko po to aby nareszcie ujawnić zaskakujące początki kariery człowieka, którego w „Igrzyskach Śmierci” poznajemy jako okrutnego prezydenta Snowa…


"Obronić królową", Barbara Kosmowska

Po wielu latach od rozwodu rodziców, Greta przyjeżdża do ojca aby zamieszkać u niego przez następny rok. Mimo, że początki są dość trudne, bohaterka błyskawicznie znajduje wspólny język z przybraną siostrą, Lilką. Wkrótce na jej drodze pojawia się także dowcipny, sympatyczny Igor… Jednak nad Gretą cały czas wisi widmo tajemnicy związanej z jej matką. Co jeśli odkryje ją piękna, zaangażowana społecznie Milena, która bezgranicznie kocha się w Igorze?

W „Obronić królową”, tak jak w kryminale, nic nie jest takie jakie się wydaje. Każda kolejna strona odsłania nowe sekrety bohaterów. Jak się okazuje, niejednokrotnie czyjeś nieprzyjemne zachowanie spowodowane jest własnymi nieszczęściami… Jak zwykle u Barbary Kosmowskiej, nawet najsmutniejsze wydarzenia opisane są z delikatnością i zrozumieniem, a przede wszystkim – wielką pogodą ducha.



„I nie było już nikogo”,Agatha Christie

Dziesięć osób otrzymuje propozycję pobytu w eleganckiej willi na bezludnej wyspie. Zaproszenie okazuje się jednak elementem misternego planu tajemniczego zabójcy, który chce na własną rękę wymierzyć gościom sprawiedliwość za ich niecne czyny z przeszłości. Bohaterowie giną kolejno, zgodnie ze słowami wywieszonej w ich pokojach dziecięcej rymowanki. Czy uda im się odkryć, który z nich jest mordercą nim będzie za późno?

Agatha Christie doskonale opanowała sztukę doprowadzania czytelnika do szczytowego napięcia, nie epatując przy tym brutalnymi opisami zbrodni. Jej powieść jak zwykle zachwyca misterną, błyskotliwą intrygą, skomplikowaną psychologicznie sytuacją oraz więcej niż zaskakującym finałem. Nie bez powodu niektórzy nazywają autorkę „królową kryminału”!

„Robin Graficiarz”, Muriel Zürcher


Sam od miesięcy jest poszukiwany przez paryską policję za malowanie na murach wielobarwnych graffiti. Nieuchwytny malarz, ochrzczony przez media „Robinem Graficiarzem”, błyskawicznie staje się lokalną sensacją. Jednak dla Sama rozgłos jest tylko środkiem do celu. Głęboko wierzy, że pewnego dnia jego ukochana z dzieciństwa, Gabrielle, zobaczy zdjęcia murali i rozpozna na nich zwierzęta ze starego albumu, który wspólnie przeglądali – a potem przybędzie do Paryża aby go odnaleźć. Niespodziewanie jednak na drodze chłopaka pojawia się rezolutna uciekinierka z domu dziecka, która uznaje go za swojego jedynego opiekuna. Wkrótce bohaterów łączy szczera, choć nieco nietypowa przyjaźń… oraz konieczność bezwarunkowej ucieczki przed opieką społeczną i policją.

„Robin Graficiarz” udowadnia, że wiara w moc marzeń nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci, a nawet najbardziej antypatyczny człowiek nosi w sobie romantyczne pragnienie zmiany świata na lepsze. Muriel Zürcher udało się dokonać niemożliwego: jej powieść z jednej strony zachwyca optymizmem i magiczną wizją rzeczywistości, z drugiej zaś – ani na chwilę nie razi naiwnością.

I to już koniec przedświątecznej serii recenzji. Starałam się zaproponować Wam jak najciekawsze i najbardziej różnorodne propozycje książek, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mam nadzieję, że ten post pomógł Wam wybrać naprawdę trafione prezenty dla najbliższych… albo ciekawe lektury dla siebie samych 😊.

Wesołych świąt!

PS. Zapraszam też do przeczytania pierwszej części recenzji.

___

Zdjęcia ze zbiorów własnych

I. Jurgielewiczowa, "Inna", wyd. Nasza Księgarnia 2011

B. Kosmowska, "Obronić Królową", wyd. Nasza Księgarnia, 2017

A. Christie, "I nie było już nikogo", przeł. Roman Chrząstowski, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

M. Zürcher, "Robin Graficiarz", wyd. Polarny Lis, 2018

S. Collins, "Ballada ptaków i węży", Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz, Wydawnictwo Media Rodzina 2020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Z biblioteki Molinki , Blogger