sobota, 22 sierpnia 2020

Przedłużyć lato! 10 wakacyjnych książek. Cz. 1



Nie da się ukryć, że wakacje powoli dobiegają końca. Nadchodzi wrzesień, a wraz z nim konieczność powrotu do nauki, szarej codzienności i – o zgrozo – porannego wstawania. I choć chciałoby się już ponownie zobaczyć rówieśników po tej ekstremalnie wydłużonej przez epidemię przerwie, mimo wszystko jakaś leniwa cząstka każdego z nas zaczyna załamywać ręce z rozpaczy. Jest jednak sposób aby poprawić sobie humor, przestać obsesyjnie rozmyślać o rychłym rozpoczęciu roku szkolnego a nawet… przedłużyć lato o kilka tygodni. Wystarczy tylko znaleźć dobrą lekturę. Oto pierwsza część moich propozycji.


„Szatan z siódmej klasy”, Kornel Makuszyński
Młody Adam Cisowski, z racji niepospolitej bystrości zwany szatanem, odznacza się wrodzonym talentem rozwiązywania dziwacznych i skomplikowanych zagadek. Wraz z początkiem wakacji, niespodziewanie odwiedza go jego nauczyciel, pan Gąsowski. Profesor prosi wychowanka o pomoc w rozwikłaniu dość nietypowej tajemnicy podupadłego dworku należącego do jego rodziny. Jak się okazuje, od pewnego czasu ktoś z niewiadomych przyczyn kradnie z domu… drzwi. Z początku niewinna, nosząca znamiona chuligaństwa lub głupiego żartu sprawa nabiera tempa, gdy w okolicy zaczynają kręcić się podejrzane indywidua. Adaś musi zmierzyć się z sekretami z przeszłości i dowiedzieć się, czego szukają nieznajomi, nim będzie za późno…
  

„Panna Foch”, Barbara Kosmowska

Kiedy rodzice Poli postanawiają porzucić Warszawę i przenieść się na wieś, aby zająć się hodowlą roślin strączkowych, bohaterka jest załamana. Podczas gdy jej tato z pasją zajmuje się szklarnią, mama urządza dom, a bliźniaki z upodobaniem demolują zarówno jedno, jak i drugie, dziewczyna spędza czas snując się po domu z kwaśną miną. Nic dziwnego, że dorabiający pracą w ich ogrodzie Janek zaczyna określać ją mianem panny Foch. Pozornie tych dwoje młodych ludzi nie ma ze sobą nic wspólnego. Jednak w ciągu wakacji wiele może się zdarzyć… Genialna książka dla młodzieży: ciekawa fabuła, mocne przesłanie… i bezkonkurencyjne bliźnięta, które awansowały na moich idoli. Dawno tak się nie uśmiałam przy lekturze 😊.

„Kapelusz za sto tysięcy”, Adam Bahdaj
Krystyna Cuchowska, dwunastoletnia szefowa gangu chłopaków na Saskiej Kępie, spędza wakacje nad morzem. Początkowo nudny wyjazd nabiera całkiem nowego charakteru, kiedy w trakcie wizyty w kawiarni dziewczynka staje się świadkiem przypadkowej zamiany kapeluszy. Właściciel jednego z nakryć głowy błaga ją o pomoc, tajemniczo stwierdzając, że jest ono niezwykle ważne – „w tej chwili jest warte tyle, ile za niego zapłacił, lecz […] w niedzielę może mieć wartość stu tysięcy, a może i więcej…” Zaintrygowana bohaterka postanawia rozwikłać tę zagadkę. Pomaga jej w tym przypadkowo poznany ornitolog o imieniu Maciej. Dzieci nawet nie podejrzewają, że niewinna tajemnica doprowadzi ich na trop zupełnie innej sprawy…

„Ich trzech i dziewczyna”, Eugeniusz Paukszta
Sierpień. Szymon, Lutek, Florek i Danka kończą praktyki budowlane w Koszalinie. Przyjaciele spędzają całe popołudnia spacerując po plaży, pływając czy dyskutując. Z początkiem września planują wybrać się na prawdziwe wakacje nad jezioro Łebskie. Któregoś dnia Danka zostaje zaczepiona przez grupę mężczyzn, których rozmowę przypadkiem podsłuchała. Z konfrontacji wychodzi bez szwanku, jednak bardzo przestraszona. Zdenerwowani chłopcy postanawiają odnaleźć napastników i zamienić z nimi kilka słów. Zemsta przynosi jednak niespodziewane konsekwencje. Wkrótce Szymon zostaje aresztowany pod zarzutem przemytu ikon oraz napadu na sklep. Studenci muszą dowieść niewinności przyjaciela i odkryć, kto naprawdę dokonał przestępstwa… Spokojna powieść w starym stylu, której łagodny klimat momentalnie udziela się czytelnikowi. Książka doskonała na wyciszenie. Wbrew pozorom na pierwszy plan wysuwa się nie wątek kryminalny, ale chwile spokoju i długich rozmów czy kąpieli w morzu. Jak zwykle u Paukszty nie obejdzie się bez cienia historycznych refleksji, romantycznych wynurzeń i… ratowania tonących pływaków.

"Większy kawałek świata", Joanna Chmielewska
Jeśli potrzebujecie całkowitego zapomnienia o rzeczywistości, skupienia się na czymś zupełnie niezwiązanym z codziennością oraz sporej dawki optymizmu, to właśnie znaleźliście idealną książkę! W wyniku fatalnej pomyłki „dwie siedemnastoletnie osoby płci żeńskiej” zamiast nad niewielkie jeziorko w Augustowie trafiają do najmniej przyjaznej turystom części Mazur. Tereska i Okrętka postanawiają jednak wykorzystać okazję i zwiedzić „większy kawałek świata”, wracając do rodzinnej Warszawy… kajakiem. Podróż okazuje się jednak jeszcze bardziej emocjonująca niż można by się spodziewać. Niespodziewanie podejrzani osobnicy zaczynają rozkopywać stare sterty kamieni, które dziewczęta wykorzystują w charakterze kuchni polowych. Panny postanawiają na własną rękę zająć się rozwiązaniem tej zagadki… Nie jest to może typowy kryminał – w końcu działaniom detektywistycznym bohaterek daleko jest do metodyczności i logiki – jednak nie da się zaprzeczyć, że od lektury trudno się oderwać. Połączenie charakterystycznego, lekko absurdalnego dowcipu, energicznych bohaterek i szalonej fabuły pozwala błyskawicznie załadować akumulatory oraz spojrzeć w przyszłość z większą pogodą ducha. Powieść napisana głównie z myślą o kobietach.

Jeśli przeczytaliście którąś z tych książek, albo znacie jakieś inne wakacyjne powieści, zapraszam do dzielenia się przemyśleniami w komentarzach. Chętnie poznam Wasze opinie i dowiem się, jak w ogóle podoba Wam się pomysł na taką zbiorczą recenzję 😊

Już za tydzień druga część zestawienia, z kolejnymi tytułami w letnich klimatach!

____________
Obrazek tytułowy wykonany z pomocą https://www.canva.com/
"Szatan z siódmej klasy" - https://www.swiatksiazki.pl/media/catalog/product/cache/eaf55611dc9c3a2fa4224fad2468d647/1/1/1199904482511.jpg
Pozostałe zdjęcia ze zbiorów własnych
K. Makuszyński, "Szatan z siódmej klasy", wyd. Nasza Księgarnia 2011
B. Kosmowska, "Panna Foch", wyd. Nasza Księgarnia 2019
A. Bahdaj, "Kapelusz za sto tysięcy", wyd. Literatura 2007
E. Paukszta, "Ich trzech i dziewczyna", wyd. Iskry 1969
J. Chmielewska, "Większy kawałek świata", wyd. Klin 2015 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Z biblioteki Molinki , Blogger