niedziela, 30 sierpnia 2020

Przedłużyć lato! Książki na wakacje cz.2



Prawdę mówiąc kiedy tydzień temu zaczynałam przekopywać swoją biblioteczkę w poszukiwaniu ciekawych pozycji do tej recenzji, ani trochę nie spodziewałam się, że proponowany przeze mnie sposób na przedłużenie wakacji okaże się aż tak skuteczny. Jednak ku mojemu wielkiemu zdumieniu już po kilku przeczytanych stronach rutynowe i raczej męczące „odświeżanie” powieści przed ich opisaniem zamieniło się w świetną zabawę, w wyniku której całkowicie przestałam przejmować się nadchodzącym rozpoczęciem roku szkolnego. Problem pojawił się dopiero kiedy okazało się, że sporządzona przeze mnie lista jest zdecydowanie za długa i muszę wybrać tylko pięć tytułów. Ostatecznie, po gruntownej selekcji, przedstawiam ciąg dalszy wakacyjnego cyklu:

"Zapałka na zakręcie", Krystyna Siesicka

Jak co roku, Mada razem z mamą i siostrą spędza wakacje w Osadzie. Pewnego dnia na jej drodze pojawia się przystojny, ale bardzo skryty Marcin. Wkrótce zaczyna łączyć ich szczere uczucie… Jednak chłopak ukrywa przed dziewczyną trudną przeszłość. Co stanie się, kiedy jego sekret wyjdzie na jaw?
Niezbadaną tajemnicą pozostaje, skąd tak wakacyjny nastrój w opowieści, która obejmuje przecież niemal cały rok. Mam wrażenie, że jest to jedna z najlepszych książek Krystyny Siesickiej. Bardzo dużym plusem jest prowadzenie narracji na przemian z perspektywy Mady i Marcina, dzięki czemu łatwiej nam zrozumieć bohaterów. Powieść w starym stylu, która z jednakowym wdziękiem i uwagą porusza zarówno trudne, jak i zupełnie prozaiczne tematy.



„Wakacje z duchami”, Adam Bahdaj

Wraz z początkiem lata, Paragon, Perełka i Mandżaro wyjeżdżają nad jezioro. Wkrótce zakładają Klub Młodych Detektywów. Planują wspólnie rozwiązywać zagadki kryminalne, korzystając z wiedzy zaczerpniętej z historii o Sherlocku Holmesie. Niebawem okazuje się, że nie będą mieli czasu na nudę: w pobliskim zamku pojawiają się duchy, mężczyzna wynajmujący pokój u ich gospodyni znika bez zapowiedzi, a w okolicy pojawiają się tajemniczy osobnicy noszący coś ciężkiego w torbie na składak...

"Dziewczyna i chłopak", Hanna Ożogowska


Mimo różnicy wieku, Tomek i Tosia są wręcz uderzająco do siebie podobni. Nic dziwnego, że kiedy pod nieobecność chłopca w domu niespodziewanie pojawia się kierowca mający zabrać go na wakacje, najbardziej sensownym wyjściem wydaje się… zamiana miejsc. W rezultacie jego potulna, pracowita siostra w męskiej wiatrówce wyjeżdża do leśniczówki.  Po powrocie zdumiony Tomek musi podjąć grę i w kolorowej sukience udać się na wakacje u cioci Isi. Wkrótce ich bliscy nie mogą wyjść z podziwu, jakim cudem wygadany warszawiak z własnej woli pomaga w pracach domowych albo dyskutuje z sąsiadkami o modzie, podczas gdy grzeczna Tosia rozstawia po kątach okolicznych dryblasów i organizuje zabawę w Indian… Komedia pomyłek, przy której nie sposób się nie śmiać!



„Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach”, Agnieszka Tyszka

Zdecydowanie najsympatyczniejszy z wakacyjnych tomów serii. Co robić, kiedy mama niespodziewanie rozchorowuje się na ospę tuż przed wyjazdem nad morze? OCZEWIŚCIE, skłonić do wyprawy zwariowaną ciotkę-artystkę! W takim towarzystwie nawet wielogodzinna podróż samochodem, pobyt w opętanym przez turystów Górzewie i zakwaterowanie w najbliższym sąsiedztwie stada gęsi nabierają nowego charakteru… A kto wie – może uda się wspólnie wyrwać na odludzie w samym środku mazurskich jezior?
Tych, którzy mieli już okazję poznać Zosię, Manię, Misia i Krzysia, bez wątpienia nie muszę zachęcać do lektury. A tym, którzy jeszcze o nich nie słyszeli, mogę powiedzieć tylko jedno – naprawdę warto nadrobić zaległości. Nawet jeśli jest się już nieco za dużym na książki tego typu😊. Informacje o pozostałych tomach serii znajdziecie tutaj.

„Pan Samochodzik” (seria), Zbigniew Nienacki


Na co dzień pan Tomasz pracuje w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jednak jego praca nie koncentruje się tylko na siedzeniu za biurkiem. To właśnie jemu państwo zleca najbardziej delikatne zadania: odnajdywanie ukradzionych w trakcie zaborów dzieł sztuki, poszukiwanie skarbów czy demaskowanie złodziei ikon. Ze względu na pokraczne auto, którym jeździ, bohater nazywany jest panem Samochodzikiem. Mało kto wie, że pod brzydką maską pojazd kryje turbinę i silnik Ferrari 410, wmontowane tam przez pewnego niedocenionego wynalazcę. Pan Tomasz przemierza Polskę, mierząc się z rozwiązaniem największych zagadek wszech czasów…
Ze względu na to, że bohater nieustannie podróżuje i często zabiera ze sobą znajomych harcerzy, niemal cała seria przesiąknięta jest niezwykłym klimatem lata. Dla mnie, jednymi z najbardziej wakacyjnych tomów są „Pan Samochodzik i Templariusze”, „Księga strachów”, „Pan Samochodzik i kapitan Nemo” (występujący też pod tytułem „Nowe przygody pana Samochodzika”), „Pan Samochodzik i Winnetou” oraz „Pan Samochodzik i złota rękawica”. Dużym plusem książek są ciekawie napisane rozważania historyczne, które płynnie łączą się z wartką akcją.


I oto już wszystkie moje propozycje czytelnicze na ostatnie dni wakacji. Jestem jednak pewna, że nie będzie to ostatnie takie zestawienie, które pojawi się na moim blogu – w końcu mam już kilka pomysłów na kolejne recenzje tego typu.
Tymczasem, życzę wszystkim jak najlepszych czytelniczych wrażeń!

Pierwszą część recenzji znajdziecie tutaj.

____
Ilustracja tytułowa wykonana przy pomocy https://www.canva.com/
Zdjęcia okładek ze zbiorów własnych
K. Siesicka, "Zapałka na zakręcie", wyd. Akapit Press, 1996

A. Bahdaj, "Wakacje z duchami", wyd. Literatura 2015

H. Ożogowska, „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”, wyd. Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1987
A. Tyszka, "Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach"
Z. Nienacki, "Pan Samochodzik" (seria) - wyd. Siedmioróg/Literatura



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Z biblioteki Molinki , Blogger